امروز شنبه دهم مردادماه 1394 خورشیدی
معاون فرهنگي سازمان اوقاف و امور خيريه گفت: با نگاه استفاده از ابزار هنر، رسانه و فرهنگ سومين جشنواره فرهنگي هنري وقف، چشمه هميشه جاري در سه رشته فيلم، پوستر و رسانه‌هاي مكتوب برگزار مي‌شود.
دفعات مشاهده: 1409       • تاریخ درج : دوشنبه 23 مرداد 1391  - ساعت: 2:33 ب.ظ •
به گزارش روابط‌عمومي و امور بين‌الملل سازمان اوقاف و امور خيريه، حجت‌الاسلام والمسلمين احمد شرفخاني صبح امروز در نشستي خبري با اعلام فراخوان سومين جشنواره فرهنگي و هنري وقف، چشمه هميشه جاري در سه بخش فيلم، پوستر و رسانه‌هاي مكتوب، خاطرنشان كرد: يكي از اولويت‌هاي سازمان اوقاف و امور خيريه نهادينه كردن فرهنگ وقف و ترويج تبليغ آن با استفاده از ابزار هنر، رسانه و فرهنگ به عنوان بي‌نظيرترين ابزار در جهت نهادينه سازي است.
وي ادامه داد: يكي از سنت‌هاي حسنه‌اي كه در كشور ما سابقه ديرينه‌اي دارد و براساس مباني ديني در بين مردم جايگاه ويژه يافته سنت حسنه وقف است كه در دوره‌هاي مختلف فراز و فرود‌هايي داشته است.
معاون فرهنگي سازمان اوقاف و امور خيريه با بيان اين‌كه «اين سنت حسنه زماني بين مردم كشور ما نهادينه شده بود و در دوره‌اي با توجه به حكومت سلاطين با آسيب‌هاي جدي مواجه و به فراموشي سپرده شد» گفت: پس از انقلاب اسلامي و فتواي شجاعانه حضرت امام خميني (ره) مبني بر اين‌كه تمامي موقوفات بايد به وقفيت خود برگردد، سبب شد قانون اوقاف با تعريف و ساختار جديدي در كشور تدوين شود كه شاهد پويايي و شكوفايي آن در كشور باشيم.
پس از سه دهه از انقلاب اسلامي هنوز شاهديم كه فرهنگ سنت حسنه‌ وقف در بين مردم آنچنان كه بايد نهادينه نشده است هرچند مردم از آثار و بركات آن اطلاع دارند.
شرفخاني با اشاره به اين‌كه «از سه سال پيش با تدبير نماينده ولي فقيه در سازمان اوقاف و امور خيريه تصميم گرفتيم كه ترويج و تبليغ فرهنگ وقف و نهادينه‌سازي آن در اولويت اين سازمان باشد» تصريح كرد:‌ بر اين اساس طرح جامع نهادينه سازي فرهنگ وقف تهيه و تدوين شد كه اين طرح با حضور كارشناسان به روزرساني مي‌شود و هدف نهايي آن نهادينه شدن فرهنگ وقف است.
وي تصريح كرد: يكي از سياست‌ها و هدف‌گذاري‌هاي ما در اين زمينه استفاده از ابزار هنر، رسانه و فرهنگ به عنوان بي‌نظيرترين و بهترين ابزار در جهت نهادينه‌سازي فرهنگ وقف است كه از اين رو جشنواره‌اي با عنوان «وقف، چشمه هميشه‌ جاري» در دو سال گذشته برگزار كرديم.
معاون فرهنگي سازمان اوقاف و امور خيريه با اشاره به اين‌كه «در اولين سال در شش بخش اين جشنواره برگزار شد» افزود: فراخوان جشنواره با نگرش جديد به وقف، بسترسازي مناسب در جهت گسترش فرهنگ وقف، بهره‌وري موقوفات در جامعه از طريق توليد آثار فاخر فرهنگي و هنري اعلام شد كه بيش از 3198 اثر به دبيرخانه ارسال شد.
شرفخاني افزود: در جشنواره دوم به سمت تخصصي شدن رشته‌ها حركت كرديم تا اثرگذاري بيشتري داشته باشد. چرا كه ما در گذشته آثار فرهنگي، هنري و ادبي فاخري در رابطه با وقف نداشتيم، اما امروز نزديك به هشت جلد كتاب در بخش‌هاي مختلف داستان‌هاي كوتاه، بلند، متن‌هاي ادبي، فيلمنامه و فيلمسازي تهيه شده است.
وي با بيان اين‌كه «جشنواره دوم در دو بخش خوشنويسي و ادبي با دريافت 2984 اثر برگزار شد» گفت: پس از ارزيابي 1233 اثر از مرحله استاني برگزيده شده و 344 اثر به مرحله داوري كشوري راه يافته‌اند.
معاون فرهنگي سازمان اوقاف و امور خيريه در ادامه به تشريح برنامه‌هاي سومين جشنواره فرهنگي و هنري وقف در سه بخش فيلم، پوستر و رسانه‌هاي مكتوب اشاره كرد و گفت: زمان ارسال آثار به دبيرخانه متمركز اين جشنواره تا 30 دي ماه خواهد بود كه امسال آثار رسيده به صورت متمركز و در سه مرحله در دبيرخانه مركزي انجام خواهد شد و در بهمن‌ماه همزمان با هفته وقف برگزيدگان در هر سه بخش به صورت جداگانه اعلام خواهد شد.
حجت‌الاسلام شرفخاني يادآور شد: بخش تخصصي فيلم در رشته‌هاي فيلم مستند، انيميشن، فيلم داستاني و همچنين بخش ويژه فيلم‌هاي سه دقيقه‌اي با نگاه حمايت از فيلم‌سازان جوان در نظر گرفته شده و تلاش بر اين است كه تعداد برگزيدگان افزايش داشته باشد.
وي خاطرنشان كرد: جوايز نفرات اول تا سوم در هر رشته به صورت مجزا براي نفر اول 20 ميليون ريال، نفر دوم 17 ميليون ريال و نفر سوم 14ميليون ريال خواهد بود. همچنين در بخش فيلمنامه‌نويسي نيز با موضوع وقف نيز علاقمندان مي‌توانند آثار فاخر خود را به دبيرخانه ارسال كنند.
معاون فرهنگي سازمان اوقاف و امور خيريه در ادامه با بيان اين‌كه «در بخش رسانه‌هاي مكتوب نيز رشته‌هاي خبر، يادداشت، گزارش و گفت‌وگو با موضوع وقف مدنظر قرار گرفته است» افزود:‌ زمان انتشار اين آثار در رسانه‌هاي مكتوب، پايگاه‌هاي خبري و مطبوعات بايستي از اول فرودين 1389 تا 30 آذر 1391 باشد كه شركت‌كنندگان مي‌توانند در هر قالب سه اثر به دبيرخانه ارسال كنند كه در هر بخش سه نفر اول به ترتيب 10 ميليون ريال، 8 ميليون ريال و 6 ميليون ريال جايزه دريافت خواهند كرد.
شرفخاني همچنين گفت: در بخش پوستر نيز فراخوان در رشته‌هاي كلمات قصار، آيات و روايات با موضوع فضيلت و آثار و بركات وقف در نظر گرفته شده و تكنيك خاصي مد نظر نيست.
معاون فرهنگي سازمان اوقاف و امور خيريه همچنين در اين نشست از استقبال از طرح ملي تربيت حافظان قرآن خبر داد و گفت: سازمان اوقاف و امورخيريه براي امسال 250 هزارنفر در سراسر كشور به عنوان حافظ قرآن كريم تربيت خواهد كرد و بر اين اساس براي هر استان سهميه‌اي مشخص شده و تا به امروز نزديك به 110 هزار نفر از طريق سامانه اوقاف و امور خيريه در استان‌ها و امامزادگان در اين طرح ثبت‌نام كرده‌اند.
وي ادامه داد: با توجه به اهميت بالاي اين طرح و استقبال گسترده مردم قرارگاهي در سازمان اوقاف تشكيل شده كه لحظه به لحظه ميزان ثبت‌نام را در سراسر كشور رصد مي‌كند و حتي با ثبت‌نام ‌كنندگان تماس برقرار مي‌كند و ارزيابي آن‌ها را دريافت مي‌كند تا آسيب‌ها رفع گردد.
شرفخاني با بيان اين‌كه «ثبت‌نام در اين طرح تا آخر شهريور ادامه دارد» گفت: در آينده بخش حفظ غيرحضوري نيز راه‌اندازي خواهد شد و هم‌اكنون نزديك به 1600 امامزاده در اين زمينه فعال هستند.
معاون فرهنگي سازمان اوقاف و امور خيريه همچنين از برگزاري مسابقه سراسري سفره آسماني با محوريت كتاب دقايقي با قرآن استاد قرائتي خبر داد و گفت: در اين كتاب 40 آيه با 40 موضوع پرداخته شده است و اين موضوعات از جمله مسائل و موضوعات مبتلا به در جامعه است كه در پايان اين كتاب 40 سوال طراحي شده و تاكنون 2000 جلد از آن در كشور توزيع شده است كه براي شركت‌كنندگان جوايزي همچون 14 سهميه عمره مفرده، 114 هزينه عتبات عاليات، 114 هزينه مشهد مقدس و جوايز ارزنده ديگري در نظر گرفته شده است.
شرفخاني در بخش پاياني اين نشست با اشاره به فعاليت‌هاي انجام شده در قالب طرح ضيافت الهي در آستان امامزادگان و بقاع متبركه، تصريح كرد: در 1640 امامزاده از اول ماه رمضان اين طرح شروع شده و بيش از 2000 روحاني به اين منظور مستقر شده است و حدود 398 خيمه معرفت برپا شده است.
وي ادامه داد: در قالب اين طرح كلاس‌هاي تفسير در 829 امامزاده و نمايشگاه قرآني در 548 امامزاده برپا شده و برنامه ترتيل خواني و جزء خواني در 1302 امامزاده در حال برگزاري است كه دو برنامه آن امامزاده هلال بن علي و امامزاده پنج تن لويزان با مشاركت صداوسيما پخش مي‌شود.
شرفخاني در پايان تصريح كرد: محافل انس با قرآن با حضور قاريان مصري و داخلي در 864 بقعه و امامزاده در حال برگزاري است.
   ثبت نظر برای این خبر  

 
 
 
          

هیچ نظری برای این خبر به ثبت نرسیده

گروههای خبری  
 • ویژه

 
.....وضعیت فعلی :
.....درحه حرارت :
.....سرعت باد :
.....میزان رطوبت :
.....طلوع آفتاب :
.....غروب آفتاب :